Butik Mardin Turu

Dillerin ve dinlerin kadim şehri...

Tur Programı

 

1.GÜN Cuma: Diyarbakır – Hasankeyf – Midyat – Telkariciler Çarşısı – Devlet Konuk Evi – Deyrul Umur Manastırı

04.30’de Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Gidiş Terminalinde Sunexpress Havayolları Kontuarında buluşma. 06.00’da hareket edecek olan Sunexpress Havayollarına ait İzmir/ Diyarbakır uçağı ile Diyarbakır ‘ a hareket ediyoruz. (Uçak saatlerinde oluşabilecek Rötardan dolayı programda değişiklik yapılabilir.) Diyarbakır ‘a varış. Alınan serbest kahvaltının ardından bu güzel şehirden ayrılıyor ve Hasankeyf’e hareket ediyoruz. Ilı Su Barajı’nın suları altında kalacak olan bu kente gelirken Uzun Hasan’ ın Oğlu Kör Zeynel Türbesi ve bir dönemler Anadolu’daki en büyük köprü olan fakat şu anda kalıntılarını görebildiğimiz Taş Köprüyü görüyoruz. Öğle yemeğimizi Dicle Nehri kenarında yedikten sonra gezimize başlıyoruz. (Ağustos ayında yaşanan toprak kayması neticesinde, tehlike arz ettiğinden dolayı ilgili bakanlık tarafından kaleye çıkış yasaklanmıştır) Yeni Saray, Mağaralar, Darphane, Zekât Kuyusu, Tılsımlı Kapı, Gözcü Kulesi, Büyük Saray, Ulucami, Zindan ve El-Rızk Camii gezilerimizi yapıyor ve vereceğimiz serbest zaman ardından aracımıza binerek Tur Abdin bölgesinin kalbi olan Süryani cemaatinin en önemli yerleşmelerinden Midyat’ta kısa bir gezi yapıyoruz. Süryani ustalarının yüzyılların birikimiyle ince ince işlediği telkari sanatının en iyi örneklerinden alabilirsiniz. Sizlerin Sıla Dizisi ile tanıdığınız Midyat evlerinin en güzel örneklerinden olan Midyat Konuk Evi’ni ziyaret ediyoruz. Sonrasında Midyat’tan ayrılıp yakınlardaki çok önemli bir dini merkez olan Deyrul Umur (Mor Gabriel) Manastırına gidiyoruz. Kilise Midyat Resuller, Kırk Şehit, Meryemana, Mor Şamuel gibi ibadethaneleri de içerisinde barındırmakta. Gezimizin ardından Mardin’e gidiyor ve Otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

2.GÜN Cumartesi: Savur – Kıllıt – Hacı Abdullah Bey – Mor Yakup – Dara – Kasımiye Medresesi

Sabah otelimizde alınan açık büfe kahvaltı sonrası Savur’a hareket ediyoruz. Bu şirin ilçe için “Mardin’in minyatürü” derler. Süryani ve bölge Araplarının yaşadığı ilçede gezimiz Mor Petrus ve Pavlus Kilisesi ile başlıyor. Kilisenin sade yapısı görülmeye değer. Kilise gezimizin ardından Savur Sokaklarında gezerken taş işçiliği Mardin’den geri kalmayan Konaklar, Demirci Dükkânı görerek Savur’da gezeceğimiz Hacı Abdullah Bey Konağını ziyaret ediyoruz. Konakta Ailenin soy ağacını gösteren tablo ilginizi çekecektir Aynalı Tavan, Mutfak, Salon ve Etnografik birçok eser görüyoruz. Buradan tüm Savur Kalesi, Ulu Cami ve kenti panoramik olarak fotoğrafladıktan sonra aracımıza binerek yolumuza devam ediyoruz. Savur yakınlarında Süryanilerin geri dönüş projesi kapsamında tekrar hayata döndürdükleri Kıllıt Köyüne uğruyoruz. Köyde yer alan Mor Yuhanna Kilisesini gezebiliriz. Buradaki gezimizin ardından Dara Harabelerine gidiyoruz.Bölgede antik çağa ait en iyi kalıntı olan Dara Kenti’ nde içindeki Su Sarnıçları, Kale Yönetim Merkezi gezilerimizi yaptıktan sonra; Mardin’deki gezimize start veriyoruz. Uzun yıllar Süryani Cemaatinin Patriklik mekânı olan ve şu sıralar Metropolitlik Statüsündeki Deyrul Zafaran Manastırı gezimize başlıyoruz. Burada Sin Mabedi, Mezarlık, Tıp Okulu, Kilise, Vaftizhane ve Teras bölümlerini görüyoruz. Ardından yolumuz üzeri Firdevs Köşkünü görerek Mardin şehir merkezine geçiyoruz. Mardin’ de Sokulbakar, İstiklal Mahkemesi, Hasan Ayyar Çarşısı, Bakırcılar Çarşısı gezilerimizi yaparak Mezopotamya Ovasının üzerinde kurulu, zamanının bilim ve irfan ocağı olan Kasımıye Medresesine gidiyor ve burada Sınıflar, Eyvan, Dar-ül Kurra, Cami, Türbe, Hayat Havuzu gibi kısımlarını görüyoruz. Buradan bütün bu Mezopotamya manzarasını fotoğrafladıktan sonra Güneşin Batışını bu eşsiz manzarada Süryani Şarabı ikramı ile izaleme imkânı buluyoruz. Daha sonra Kervansaray otelimize gidiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

3.GÜN Pazar : Ulu Cami – PTT Evi – Mardin – Abbara – Gazi Köşkü – Keçi Burnu – Mardin Kapı – Diyarbakır

Sabah otelimizde alınan açık büfe kahvaltı sonrası “Gündüz Seyranlık; Gece Gerdanlık” Mardin gezimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Ulu Cami, Şehidiye Cami, PTT Evi, Eski Hükümet Konağı, Zinciriye Medresesi gezilerimizi yaparken yöreye özgü bir mimari unsur olan ABBARA görüyor ardından Kırklar Kilisesi gezimizi de yaparak öğle yemeğimizi alıyor ve Diyarbakır’a doğru yol alıyoruz. Dünyanın ayakta kalmış en uzun ikinci Surları olan kent surlarında Mardin Kapı; Keçi Burcuna çıkarak 10 Gözlü Köprü ve Dicle Havzasını fotoğrafladıktan sonra Gazi Köşkünü ve Ermenilere ait Meryem Ana Kilisesini ziyaret ediyoruz (Müsaitlik olması durumunda ). Gezimizin ardından havaalanında Check- in işlemlerimizi yaparak 22.35’de kalkacak olan Sunexpress Hava Yollarına ait Diyarbakır/ İzmir uçağıyla İzmir’e dönüyor ve bir başka Jolly Tur organizasyonunda görüşmek dileğiyle sizlerle vedalaşıyoruz.

Reviews

  • Himpori

    Dicat voluptaria no eam. No est alia eloquentiam. Has rebum vulputate adversarium no.

Leave a Review

881TL 'den başlayan
  • İzmir Çıkışlı
  • 2 Gece 3 Gün
  • Uçaklı
  • Her Cuma Hareketli
Rezervasyon

Related Tours

Populer
Only TL224
City tour

3 Days 2 Night

Populer
Only TL247.50
City tour

3 Days 2 Night

Populer
Only TL389
City tour

3 Days 2 Night

Populer
Only TL299
City tour

3 Days 2 Night

Not rated
Ücretsiz kayıt olun ve

Fırsatları kaçırmayın !

Free WordPress Themes, Free Android Games