Ayder ve Batum Turu

Kaçkar Dağları’nın yaylalarına, zirvelerine, sakladığı nefis güzelliklere açılan kapısı...

Tur Programı

1.GÜN CUMA: BATUM TURU – ÇORUH NEHRİ – BOTANİK BAHÇESİ – TİYATRO BİNASI – MEDEA HEYKELİ – BATUM LİMANI – ORTA CAMİ
07.50 Girne Yunuslar Önü, 08.10 Alsancak Lozan Meydanı Önü, 08.30 Üçkuyular (Shell Benzin İstasyonu önü) ÜCRETSİZ HAVALİMANI TRANSFERİ kullanmak isteyen konuklarımızın alınmasının ardından Adnan Menderes Havalimanına hareket. Servis kullanmayan misafirlerimizin 09.00’da Adnan Menderes Havalimanında Pegasus Havayolları kontuarı önünde bulunmaları gerekmektedir. Check-in işlemlerimizi bireysel olarak tamamlayarak 10.55 Pegasus Havayollarına ait İzmir / Trabzon uçağı ile Trabzon’a hareket ediyoruz. (Uçak saatlerinde oluşabilecek Rötardan dolayı programda değişiklik yapılabilir.) Trabzon’a varış. Saat 12.45 sularında Trabzon Havalimanına indikten sonra alanda bizi bekleyen aracımızla buluşarak turumuza başlıyoruz. Batum’a hareket ediyoruz. Sarp sınır kapısında giriş işlemlerimizi tamamladıktan sonra Gürcistan/ Acara bölgesine geçiyoruz. Hz. İsa’nın oniki havarisinden biri olan St. Mathias`ın mezarının da bulunduğu Roma döneminden kalan ve en son Osmanlılar döneminde kullanılan Gonio- Apsaros Kalesi’ni (panaromik) görüyoruz. Batum şehir merkezine doğru devam ederken Bayburt’tan doğup Batum sınırlarına kadar kendine keskin çizgiler oluşturan Çoruh Nehri’ni ve üzerindeki eski Gonio Köprüsü’nü göreceğiz. Bir sonraki durağımız, şehir merkezinden 9 km uzaklıkta bulunan, Dünya’nın el ile hazırlanmış ikinci büyük bahçesi olan tropik bitkileri ile ünlü Batum Botanik Bahçesi olacak. Birbirinden farklı bitki örtüsünün yer aldığı bu büyük bahçe gezintisinin ardından tekrar şehir merkezine dönerek yöresel yemekleri tadabilmek için yemek molası vereceğiz. Ardından; Tarihi Orta Camii, Poseidon heykeli, Tiyatro Binasını, Medea Heykeli’ni, Batum Limanı’nı ve yeni oluşturulan yüzüyle Avrupa meydanını göreceğiz. Batum Bulvarı’nda gezinti yaptıktan sonra alışveriş için serbest zaman vereceğiz. Sarp Sınır Kapısından çıkış işlemlerimizi yaparak Türkiye’ye dönüyoruz. Otelimize hareket ediyoruz. Akşam Yemeği ve Konaklama otelimizde.

2.GÜN CUMARTESİ: SÜRMENE BIÇAĞI – FIRTINA VADİSİ – ZİLKALE – AYDER – ÇAT – TİMİSVAT – ŞENYUVA KÖPRÜSÜ – AYDER YAYLASI

Otelimizde alınan sabah kahvaltısı sonrasında İlk olarak bölgeyle özdeşleşmiş çayın, dalından kopartılıp soframıza kadar geliş aşamalarını görmek için yapacağımız Çay Fabrikası gezisi sonrasında Sürmene’ye varış. Ardından Dünyaca ünlü Sürmene bıçağı atölyesini ziyaret ettikten sonra ülkemizin en çok yağış alan ve dizilere de konu olan Fırtına Vadisi’ne hareket ediyoruz. Çay bahçeleriyle kaplı vadide ilerlerken çay bitkisini uzaktan göstermekle yetinmeyip çay makasımızı alıyor ve biraz çay topluyoruz. Bu yöreselliği yaşadıktan sonra vadi boyunca devam edip Çamlıhemşin’e varıyoruz. Burada dileyenlerle birlikte, Çat Vadisi boyunca devam ediyor ve Şenyuva Taş Köprüde fotoğraf molası veriyoruz. Fotoğraf molamızın ardından Zil kale’ye ulaşıyoruz.100 Mt’lik bir uçurumun tam tepesinde kurulmuş ve eski dönemlerde ticaretin güvenliği açısından çok önemli bir konumda bulunan bu Kartal Yuvası’nı andıran kaleyi geziyoruz. Kale gezimizin ardından yöresel tatlardan oluşan öğle yemeğimizi almak için Fırtına Vadisi kenarında bulunan restaurantımıza geliyoruz. Yemeğimizin ardından balı, oksijeni ve kaplıcasıyla ünlü olan Ayder Yaylası’na çıkıyoruz. 1250 mt. Yükseklikteki bölgenin en meşhur yaylasına çıkarken, Hala Deresi boyunca ara ara göreceğimiz Taş Köprü’lerden birinde vereceğimiz fotoğraf molası sonrasında ‘Yaylaların Sultanı’ Ayder Yaylasına ulaşıyor ve burada Kalegon, Gelin Tülü Şelalesi, gibi panoramik noktalarda fotoğraf molası veriyoruz. Yayla gezimizin ardından otelimize dönüyoruz.

3.GÜNPAZAR: UZUNGÖL – HALDİZEN – AYASOFYA – ATATÜRK KÖŞKÜ – KAZAZİYE ATÖLYESİ – TELKÂRİ ATÖLYESİ
Sabah otelde aldığımız kahvaltımızın İlk gezi durağımız Trabzon’daki Ayasofya Müzesi oluyor. Kilise mimarisi ve freskleriyle alakalı rehberimizin anlatımından sonra ülkemizde sadece Trabzon’da üç aile tarafından yapılan Kazaziye Sanatı ve Trabzon’un yöresel Telkâri ve Hasırıyla ilgili Saray Gümüş Atölyesinde bilgi alıp alışveriş imkânımız oluyor. Burada yapılan alışverişin ardından Soğuksu tepesindeki Art Neuve tarzında yapılan ve Trabzon halkının Ata’ya armağanı olan Atatürk Köşkü’nü görüyoruz. Çayın dalından kopartılıp soframıza kadar geliş aşamalarını görmek için Şölen Çay Fabrikası gezimizi yapıyoruz. Gezi sonrası dileyen konuklarımız için alışveriş imkânı. Çay fabrikasındaki gezi ve alışverişimizin sonrasında Tarihi bir konak olan Memişoğlu Konağını geziyoruz ve Trabzon bakırı alma imkanı buluyoruz. Çaykara’ya geliyor ve buradan Uzungöl’e çıkıyoruz. Deniz seviyesinden 1090 m yükseklikte bulunan Uzungöl, dik yamaçları ve muhteşem orman örtüsü ile Alplerin güzelliğini geride bırakmaktadır. Vadinin ortasında bulunan ve yamaçlardan düşen kayaların Haldizen Deresi’nin önünü kapatmasıyla oluşmuş göl, “Uzungöl” olarak bilinir ve çevreye aynı ad verilmiştir. Özellikle yakınındaki “Şerah” köyünün yöreye uygun tarzda yapılmış eski ahşap evler, doğanın güzelliğini tamamlar özelliktedir. Karadeniz’in en meşhur gölü olan Uzungöl çevresinde yapacağımız gezimiz sonrasında havalimanına geçiyoruz. Sun Express 22.20 uçağı ile İzmir’e dönüş. İzmir’e varışta siz değerli misafirlerimize bir başka turumuzda buluşmak dileğiyle veda ediyoruz.

Leave a Review

890TL 'den başlayan
  • İzmir Çıkışlı
  • 2 Gece 3 Gün
  • Uçaklı
  • Her Cuma Hareketli
Rezervasyon

Related Tours

Populer
Only TL389
City tour

3 Days 2 Night

Populer
Only TL224
City tour

3 Days 2 Night

Populer
Only TL299
City tour

3 Days 2 Night

Not rated
Populer
Only TL881
City tour

3 Days 2 Night

Ücretsiz kayıt olun ve

Fırsatları kaçırmayın !

Free WordPress Themes, Free Android Games